Što napraviti ako menstruacija postane preobilna?

Nekoliko dana jačeg krvarenja tu i tamo najčešće nije razlog za brigu, no što kada i ako menstruacija postane preobilna? Kako to prepoznati i kada se javiti liječniku/ci?

Najjednostavniji savjet bio bi: ako ti je menstruacija stalno jako obilna ili se uz to javljaju i drugi simptomi, tada bi bilo dobro da porazgovaraš s liječnikom/com. Takve promjene mogu biti znak da se u tvojem tijelu događa nešto što zahtijeva pažnju.

Javi se liječniku ako primijetiš da:

- ti menstruacija traje dulje od 7 dana,
- moraš mijenjati uložak ili tampon više od jednom u sat vremena, i to nekoliko sati zaredom,
- ti izlaze veliki ugrušci (veći od kovanice),
- ti je tijelo toliko iscrpljeno da ne možeš uobičajeno funkcionirati,
- imaš krvarenje između menstruacija.

Također je važno reći liječniku/ci ako sumnjaš da postoji neki drugi problem koji uzrokuje to jako krvarenje. Otvorenost i iskrenost je uvijek najbolja ideja, jer liječnik/ca nije osoba od koje želiš nešto skrivati.

Na primjer, miomi (dobroćudne izrasline u maternici) ili endometrioza mogu izazvati jake bolove u trbuhu, bolove tijekom seksa, neugodno napuhivanje trbuha ili peckanje kod mokrenja, a ako znaš da imaš nešto od toga ili pak sumnjaš, obavezno to reci.

Spontani pobačaj također može uzrokovati obilno krvarenje.

Stoga, ako primijetiš krvarenje u krivo vrijeme, neobičan iscjedak, jake grčeve ili bol u donjem dijelu leđa – pogotovo ako ti menstruacija još nije ni blizu – svakako se javi liječniku/ci!

Piše: Lucija S., 11.06.2025.

Izvor