Seks i razlike između zdravog i onog nezdravog

Razgovor o seksu često je tabu tema, ali je izuzetno važan! Kada govorimo o seksu i seksualnom životu, što to znači kad je zdrav, te kako izgleda onaj nezdrav?

Hint: to je puno više od samog fizičkog zadovoljstva...

Zdrav seks(ualni život)

Temelji se na nekoliko ključnih stvari:

- uzajamno zadovoljstvo: to znači da ste oboje zadovoljni s time koliko se često seksate, ali i kako se osjećate tijekom samog seksa. Imajte na umu da nema pravila o idealnom broju puta dnevno, tjedno, mjesečno... Ono što je bitno je da ste oboje zadovoljni s tom brojkom, kakva god ona bila.
- otvorena komunikacija: kada iskreno možete pričati o svojim željama, granicama i osjećajima, bez straha od osude ili ismijavanja, tada se radi temelj zdravog i kvalitetnog odnosa.
- emocionalna povezanost: upamtite, seks nije samo fizički čin, već i način da se povežete s osobom na dubljoj razini. Intimnost i bliskost su itekako važni!
- pristanak i poštovanje: svaka stvar koja se tiče seksa mora biti prethodno odobrena pristankom! Nitko ne smije biti prisiljen ili manipuliran da radi nešto što ne želi - poštivanje granica je obavezno.
- balans: ako se u vezi vaše potrebe i želje razlikuju, važno je o tome razgovarati i pronaći kompromis koji odgovara oboma.

Nezdrav seks(ualni život)

No kako prepoznati nezdravo seksualno ponašanje i situacije? Neki od znakova mogu biti:

- neusklađeni libido: ako u vezi jedna osoba zahtijeva, treba ili želi više seksa, a druga ne, to može dovesti do frustracije i udaljavanja. Razgovarajte i pokušajte naći kompromis!
- loša komunikacija: nedostatak razgovora o željama i granicama često vodi do nesporazuma i nezadovoljstva.
- manjak obostrane inicijative: ako samo jedna osoba u vezi uvijek prva pokreće temu ili čin seks, ta neravnoteža može voditi ka tome da se ta osoba osjeća zanemareno, ili pak da se druga osjeća pod pritiskom da mora činiti nešto što joj ne dolazi prirodno.
- emocionalna ili fizička bol: seks ne smije biti bolan, ni fizički, ni psihički. Ako se osjećaš loše, tužno ili povrijeđeno, to je znak da nešto nije u redu i da je posrijedi nezdrava vrsta (seksualnog) odnosa.
- prisila: manipulacija, ucjene, pritisak ili bilo kakva prisila su znakovi nezdrave veze. Seksualni odnos mora biti slobodan izbor, bez straha ili prisile.

Zašto je važno razgovarati o seksu?

Otvoren razgovor o seksu - bilo s roditeljima, prijateljima ili stručnjacima, uvelike može pomoći u tome da postaneš bolje informiran/a, a i samim time da donosiš za sebe dobre odluke.

To također posljedično dobro utječe na samopouzdanje, ali i učenje kako poštovati samog/u sebe i druge osobe.

Imaj na umu da je seks i seksualnost posve prirodna i uobičajena stvar koje se ne moramo sramiti, a činjenica je da razgovor o seksu i seksualnosti vodi ka odgovornom ponašanju i manjim šansama za neke probleme i situacije koje su se mogle izbjeći pukim znanjem o njima.

Piše: Lucija S., 8.4.2025.

Izvor