Kad seks boli: što je dispareunija?
U intimnom trenutku trenutku zadnje je što je poželjno bol, i to ona stvarna.
Kada se to događa često, s time dolazi i pitanje - što sa mnom nije u redu?
To iskustvo ima ime – dispareunija – i nije baš rijetko!
Radi se o medicinskom izrazu za bol tijekom seksualnog odnosa, bilo da se radi o početku penetracije ili dubokoj boli tijekom odnosa.
Prije svega - to nije tvoja krivica.
Gdje točno boli?
Bol može biti površinska, oko otvora rodnice, a može se manifestirati u vidu peckanja, žarenja ili probadanja.
Može biti i duboka, kao grč negdje u trbuhu, kada penis ili seksualna igračka prodru dublje. Ponekad bol dolazi iznenada, ponekad je prisutna svaki put. Kod nekih, mišići se unaprijed instinktivno zgrče i stvore još veći otpor.
No bol nije samo fizička. Emocije, misli i prošla iskustva također tu igraju veliku ulogu, a k tome, ako je ikad posrijedi bio i nekakav traumatičan seksualni doživljaj, strah te trudnoće, ili se jednostavno ne osjećaš sigurno, tada se bol može činiti jača.
Zašto se to događa?
Dispareunija može imati različite uzroke, ovisno o tome gdje se bol javlja.
Površinska bol često je povezana sa suhom rodnicom, upalama, infekcijama ili alergijama, vaginizmom, osjetljivošću na dodir, upalom ili infekcijom mokraćnog sustava...
Duboka bol može pak biti znak upale unutarnjih spolnih organa, endometrioze, cista ili tumora, ili se pojaviti zbog ožiljaka nakon operacija ili infekcija te pojačanog mišićnog grča u zdjelici.
Što možeš napraviti?
Prvo i najvažnije – razgovaraj o tome. Sa sobom, s partnerom/icom, s ginekologom/injom. Tvoje tijelo ti nešto poručuje, a to te ne čini lošom ili krivom osobom.
Liječnik/ca će tu dati ponajbolji savjet, a ono što možeš probati su:
- seksualne aktivnosti koje ne uključuju penetraciju, jer ipak užitak dolazi u mnogim oblicima,
- lubrikante na bazi vode
- topla kupka, opuštanje i masaža zdjelice, što može pomoći tijelu da se opusti.
Ako bol ima emocionalnu podlogu, tada psihološka podrška može napraviti veliku razliku.
Ako je bol posljedica infekcije, hormonskih promjena ili anatomskog uzroka, tada će liječnik/ca sugerirati najbolji pristup liječenja.
Istina, po defaultu, seksualni odnos ne bi smio boljeti, ali ako osjećaš bol, potraži pomoć. To nije znak slabosti, već briga o sebi i pružanje tijelu pažnje koje zaslužuje!
Piše: Lucija S., 17.06.2025.